A 2024-es évben a Kék Bolygó Klímavédelmi alapítvány és a Magyar Tudományos Akadémia közös platformra invitált három olyan magyarországi kutatóintézetet, amelyek képesek a fenntarthatósági átmenetet mérésére: a HÉTFA Kutatóintézetet, a Magyar Nemzeti Bankot valamint a Makronóm Intézetet. Az egész éven át tartó közös munka eredményeként új, komplex módszertan került kialakításra, amely pontosabb képet képes adni az egyes országok fenntarthatósági fordulatáról.

Az új mérőszám kidolgozására azért volt szükség, mert bár a GDP sok fontos dolgot mér ugyan, de az emberi élet, jólét és fenntarthatóság szempontjából releváns tényezőket nem. Ezért született javaslat egy új megközelítést alkalmazó mérőszámra, amely megközelítőleg 80 elemi indikátorral dolgozik és ezeket rendszerezi három, már önmagában is integrált módszertanba:

A három mutató együtt alkalmas a termelési tényezők mennyiségének és minőségének mérésére, és reális képet nyújt a szélesebb értelemben vett jóllét állapotáról. A hármas indikátorrendszer képes longitudinálisan vizsgálni az egyes országok fenntarthatósági átmenetének minden aspektusát, azonban az országok közötti összehasonlítást nem teszi lehetővé.

A kutatás eredményeit Dr. Áder János volt köztársasági elnök úr, valamint Dr. Bartus Gábor a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára mutatta be a Magyarországon megrendezett World Science Fórumon 2024. végén.

A kutatás szakmai tartalmának összeállítását a HÉTFA Kutatóintézet Klímapolitikai Irodájának munkatársai koordinálták. A kutatás eredményei ezen a linken érhetők el.