A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, illetve módszertanra tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forumon november 22-én.
A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók (Hétfa Kutatóintézet, Magyar Nemzeti Bank, Makronóm Intézet) által kidolgozott, három indikátorból mérőszám bemutatásakor kiemelte, hogy az új mérőszám megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait.” A kutatást a HÉTFA Fenntarthatósági és Klímapolitikai Műhelyének munkatársai koordinálták.
Az új mérőszám kidolgozására azért volt szükség, mert a GDP sok fontos dolgot mér ugyan, de az emberi élet, jólét és fenntarthatóság szempontjából releváns tényezőket nem. Ezért született javaslat egy új megközelítést alkalmazó mérőszámra, amelynek kidolgozásán a három magyarországi műhely közel egy éven keresztül dolgozott.
A módszer 80 mutatóval dolgozik, és három, önmagában is integrált módszertant, indikátort kombinál, melyek:
- Fenntarthatósági GDP (sGDP)
- Fenntarthatósági teljesítmény keret indikátor (SPFI)
- GDP-n túli jólléti mutató (WBGI)
A három mutató együtt alkalmas a termelési tényezők mennyiségének és minőségének mérésére, és reális képet nyújt a szélesebb értelemben vett jóllét állapotáról. Az új mérőszámmal kapcsolatos módszertani részleteket a fórumon Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára ismertette.
A tanulmány egésze a következő hetekben elérhetővé válik a HÉTFA és a Kék Bolygó Alapítvány honlapján.
További részletek a portfolio.hu tudósításában találhatók.
Legutóbbi hozzászólások