A COST Connect 2024. október 9-én, Brüsszelben megrendezett eseményén különböző szakterületek szakértői gyűltek össze azzal a céllal, hogy megvizsgálják a tudományos kutatás szerepét az Egyesült Nemzetek Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDG-k) előmozdításában. Az eseményt az Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés (COST) szervezte, és célja az volt, hogy rámutasson a tudományos együttműködésben rejlő potenciálra a 2030-as Fenntartható Fejlődési Keretrendszer céljainak elérése érdekében.
A HÉTFÁ-t Balás Gábor ügyvezető igazgató képviselte, hozzájárulva a fenntartható fejlődésről folytatott párbeszédhez. Az eseményen neves szakemberek, szakpolitikai döntéshozók és nemzetközi szervezetek – mint például az Egyesült Nemzetek Regionális Információs Központja (UNRIC) – képviselői is jelen voltak. A program során inspiráló nyitóelőadások, interaktív workshopok és tartalmas panelbeszélgetések zajlottak, amelyek hangsúlyozták a kutatás kiemelkedő szerepét az olyan globális kihívások kezelésében, mint a klímaváltozás, a közegészségügy és a gazdasági egyenlőtlenségek.
Az SDG-k stratégiai alapot adnak az EU számára, amely összhangban van a fenntarthatóság, társadalmi egyenlőség és inkluzív növekedési céljaival, és elengedhetetlenek a 2050-re kitűzött klímasemlegesség eléréséhez. A COST több mint 40 ország kutatóinak együttműködését segíti olyan projektekben, amelyek az SDG-k célkitűzéseivel összhangban működnek, előmozdítva azokat a határokon átívelő hálózatokat, amelyek tudományos eredményekkel támogatják a szakpolitikai döntéshozatalt. Az esemény egyik legfontosabb tanulsága, hogy a tudományos kutatásokat elengedhetetlen integrálni a szakpolitikai döntéshozatali folyamatokba, különösen a megújuló energia, a digitális egészségügy és a fenntartható mezőgazdaság területein.
Legutóbbi hozzászólások