A kutatásmenedzsment jelenlegi helyzete és jövőbeli perspektívái kerültek fókuszba a V4WB RMA N+ projekt révén a június és szeptember között 5 országban megrendezett interaktív fórumon. A 7 partnerből álló V4WB RMA N+ konzorciumot a HÉTFA vezeti.
A rendezvények célja az volt, hogy bemutassák a kutatást támogató irodák tevékenységeit, megvizsgálják a kutatásmenedzserek karrierútjait, valamint összegyűjtsék az RMA-szolgáltatások hatásának nyomon követésével és megerősítésével kapcsolatos nemzeti és regionális jól bevált gyakorlatokat. A fórumot eddig 6 országban tartották meg: Szlovákiában, Lengyelországban, Albániában, Bosznia Hercegovinában, Magyarországon és Szerbiában.
A különböző országokban megrendezett fórumokon kirajzolódtak közös pontok és nemzeti sajátosságok egyaránt a kutatásmenedzserek helyzetével kapcsolatban. Több ország fórumán felmerült az a gyakorlat, amely szerint a kutatásmenedzserek adott projekthez kötött, határozott szerződéssel dolgoznak, így a munkaerőpiaci helyzetük bizonytalan. A kutatásmenedzserek egyetemeken szervezetileg sokszor nincsenek bevonva a döntéshozásba, kevés képzési lehetőségben és intézményi támogatásban részesülnek. Viszont pozitív tendencia, hogy egyre több egyetemen hoznak létre pályázati irodákat. Ahol ilyen iroda alakult, ott általában megnőtt az intézmény projektekben való részvétele és több elnyert pályázat született.
A fórumok résztvevői megfogalmazták egy sztenderd karrierpálya igényét, amelyen átláthatóan strukturált, egymásra épülő képzéseken keresztül lehet előre lépni a kutatásmenedzseri pályán. Hasonló módon felmerült az igény a kutatásmenedzseri munkaterületek átlátható rendszerének kialakítására is az intézmények közötti szinten.
A kutatásmenedzsment fórumokon elhangzottak összességében a szakma fejlődéséről tanúskodnak, de a résztvevők tapasztalatai arra mutatnak, hogy bőven vannak még lehetőségek a további fejlődésre.
Legutóbbi hozzászólások