A „SciLMi – Meta-Scientific Literacies in the (Mis-)Information Age” Erasmus+ Tanárképző Akadémia  projekt a tanári kompetenciákat kívánja fejleszteni annak érdekében, hogy a tanulókat hatékonyan tudják támogatni a tudományos műveltséghez szükséges készségek elsajátításában. A SciLMi olyan készségek támogatására fókuszál, amelyekre a jövő generációinak ahhoz van szüksége, hogy felelős és kompetens állampolgárokként tudjanak fellépni digitalizálódó világunkban. A projekt partnereként a HÉTFA a SciLMi programok értékelésének kivitelezéséért felelős.

A SciLMi projekt részét képezte az a jó gyakorlatok megfigyelésére irányuló mobilitási program, aminek keretében a HÉTFA kollégái Finnországba utaztak 2024 szeptemberében. Finnországra az olyan rangsorokban való magas helyezése miatt esett a választás, mint a PISA 2018 tudományos teljesítmény rangsorolása, és az OSIS 2021 Médiaműveltség Index. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy Finnország oktatási rendszere sikeresen reagált a dezinformáció és fake news jelentette kihívásokra is. Az innovatív finn oktatási módszerek megfigyelésével a résztvevők értékes tudást sajátítottak el a SciLMi projekt által létrehozandó oktatási anyagok felépítéséhez. A mobilitás ideje alatt olyan oktatási intézményeket látogattunk meg, mint az Aalto Egyetem, a Helsinki Egyetem, az Otaniemi Gimnázium és a Helsinki Európai Iskola. Lehetőségünk volt továbbá ellátogatni a Finn Nemzeti Oktatási Ügynökségbe, ahol Juho Helminen oktatási tanácsos adott elő számunkra a finnországi oktatás digitalizációjának aktuális témáiról, Teijo Koljonen oktatási tanácsos pedig a finnországi természettudományos oktatással kapcsolatos tudnivalókról tartott előadást. A jó gyakorlatok megfigyelésére irányuló programot követően a SciLMi konzorcium megtartotta 4. projekttalálkozóját, ahol az egyes munkacsoportok jelentős előrelépést tettek a projekt oktatási anyagainak kidolgozásában.

A finnországi úton a projekt partnereihez 5 vendég tanár csatlakozott, akik végigkövették a jó gyakorlatok gyűjtéséhez kapcsolódó programokat. A hasonló lehetőségek iránt érdeklődő tanároknak, tanárképzéssel foglalkozó szereplőknek ajánljuk a SciLMi Hubhoz való csatlakozás lehetőségét. A SciLMi Hub által nyújtott lehetőségekről ezen a linken olvashatnak további részleteket.