Társadalmi gazdaság

Munkatársaink részt vettek az ESIRA projekt norvégiai találkozóján

Munkatársaink részt vettek az ESIRA projekt norvégiai találkozóján

2025. május 20-22. között került megrendezésre az ESIRA (Enhancing Social Inclusion in Rural Areas) Horizont Európa projekt harmadik találkozója Kongsvingerben (Norvégia). Az eseményt a projekt norvég partnerei, az Inland Norway University of Applied Sciences (INN) és az Innlandet Megyei Önkormányzat szervezték. A HÉTFA partnerként vesz részt a projektben, amelynek célja a társadalmi bevonás támogatása a vidéki térségekben, különös tekintettel a kiszolgáltatott helyzetben lévőkre és a szociális gazdaság területére. bővebben…

Munkatársunk előadása az ESIRA projekt első szakpolitikai workshopján

Munkatársunk előadása az ESIRA projekt első szakpolitikai workshopján

2025. április 29-én került sor az ESIRA (Enhancing Social Innovation in Rural Areas) projekt első szakpolitikai workshopjára, „Breaking the Cycle of Rural Decline” címmel. A HÉTFA partnerként vesz részt a projektben, amelynek célja a társadalmi bevonás támogatása a vidéki térségekben, különös tekintettel a kiszolgáltatott helyzetben lévőkre és a szociális gazdaság területére. A workshop során az előadók megvitatták a vidéki térségeket sújtó kihívásokat és a szociális gazdaság szerepét az inkluzívabb, ellenállóbb és virágzó közösségek építésében. Az eseményen több mint 90 résztvevő gyűlt össze Európa számos országából.

Sonia Marcos (Burgosi Egyetem), az ESIRA projekt koordinátora bemutatta a projekt célkitűzéseit, amelyek kilenc kísérleti térségben valósulnak meg. Tóth Kinga, a HÉTFA elemzési igazgatóhelyettese előadásában ismertette a projekt által érintett régiókra jellemző problémákat, mint az elöregedés, az elnéptelenedés és a közszolgáltatások korlátozott elérhetősége. A hátrányos helyzetre ható tényezőkön túl azonban hangsúlyozta a vidéki területeknek azon jellemzőit is, amelyek kedvező alapot jelentenek a szociális gazdaság fejlesztésére: az együttműködés és a közösségi alapú kezdeményezések erős hagyományait. Giulia Galera (EURICSE) előadásában rávilágított arra, hogy a szociális gazdaság hogyan tudja enyhíteni ezeket a kihívásokat, például munkahelyek teremtésével, alapvető szolgáltatások biztosításával és a társadalmi kohézió erősítésével. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a szociális gazdaság teljes potenciáljának kiaknázásához szükség van testreszabott szakpolitikákra, amelyek elismerik ezeknek a kezdeményezéseknek az értékét.

A rendezvény egy panelbeszélgetéssel zárult, amelyen Anastasia Costantini (Európai Bizottság – Foglalkoztatási, Szociális Ügyek és Társadalmi Befogadás Főigazgatósága) és Karácsony Ádám (Régiók Európai Bizottsága) vett részt. Costantini beszámolt a szociális gazdaságra vonatkozó cselekvési terv végrehajtásainak részleteiről és a közelgő félidős felülvizsgálati folyamatról. Hangsúlyozta továbbá a szociális gazdaság hozzájárulását az Európai Unió versenyképességéhez, valamint a fenntartható fejlődéshez és a jóléthez. Karácsony Ádám a Régiók Bizottságának elkötelezettségét hangsúlyozta a szociális gazdaság támogatása mellett, amely hozzájárul a vidéki térségek “maradási jogának” megteremtéséhez. Hangsúlyozta a helyi közösségek és a politikai döntéshozók közötti együttműködés szükségességét, valamint azt, hogy több uniós forrásra van szükség a szociális gazdasági kezdeményezések megvalósításának támogatására.

A workshop központi üzenete, hogy a szociális gazdaság alapvető eszköz a vidéki hanyatlás megtörésére, azonban nagyobb elismerésre és támogatásra van szüksége az európai és nemzeti politikákban. Az ESIRA projekt konzorciuma a következő hónapokban további workshopokat szervez, hogy szakpolitikai ajánlásokat dolgozzon ki a társadalmi befogadás és a szociális gazdaság fejlesztése érdekében a vidéki térségekben.