DECONSTRUCT – Deconstructing Distortion and Disinformation via Campaign and Digital Education

A holokauszt torzítás és a dezinformáció visszaszorítása online kampányok és digitális oktatás segítségével 

 

Projekt típus: CERV-2023-EQUAL

Projekt referenciaszám: 101144756

Projekt futamidő: 2024. május 1. – 2025. április 31.

 

Az elmúlt években jelentősen elterjedtté vált az identitáson alapuló intolerancia, diszkrimináció és gyűlölet, gyakran erőszakos eseményeket eredményezve. Ezek a tendenciák határokon átnyúló jelenségekké váltak, melyeket a médiában terjesztett gyűlöletbeszédek tovább súlyosbítanak. A gyűlölet különböző formái közül a leggyorsabban az antiszemitizmus növekszik, melynek egyik megnyilvánulása – többek közt – a holokauszt torzítás. Az elmúlt években a nemzetközi köz- és politikai diskurzusban egyre több kísérlet történt a holokauszt hatásának lekicsinylésére és a náci rezsim által elkövetett bűncselekmények jelentőségének a minimalizálására. A holokauszt torzulása sem nemzeti, sem nyelvi határokat nem ismer. A nemzetközi együttműködés és a médiatudatosság fejlesztése kulcsfontosságú a gyűlölet e formája elleni küzdelemben.

A DECONSTRUCT projekt során a gyűlölet és diszkrimináció ellen küzdő nemzetközi szervezetekkel működünk együtt a rasszizmus és intolerancia leküzdésére, kutatás, oktatás és online események segítségével, kiemelt hangsúlyt fektetve az antiszemitizmus és a holokauszt torzítás témájára. A HÉTFA partnerként vesz részt a Zachor Alapítvány által koordinált projektben. A projekt kutatási eredményeken, online oktatási anyagokon és innovatív, a közvélemény figyelmét felkeltő kampányanyagokon keresztül törekszik az oktatók, diákok és döntéshozók elérésére azzal a céllal, hogy felkészítse őket az antiszemitizmus és a holokauszt torzulás elleni küzdelemhez, miközben fejleszti a médiatudatosságot. Az oktatási anyag angol nyelven kerül kidolgozásra, majd a partnerek a helyi igényekhez, környezethez és nyelvhez igazítják.

 

A projekt főbb tevékenységei:

  1. Feltáró kutatás – fókuszban a tanárok

A projekt első lépéseként kutatást végzünk a tanárok és középiskolai tanulók körében: mit tudnak a holokauszt-torzításról, milyen információ éri el őket erről a jelenségről? A kutatás során Magyarországon, Görögországban, Olaszországban és Portugáliában tanárokkal készítünk interjút, valamint diákokkal kérdőívet veszünk fel. Az eredmények alapján egy tanulmány készül, amely a projekt oktatási anyagainak fejlesztéséhez szolgáltat majd értékes inputot.

  1. A „#ProtectTheFacts” kampány és az IHRA eszköztár lokalizálása

A kampány célja a holokauszt-torzítás elleni küzdelem, az International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) által kidolgozott eszköztár segítségével. A kampányt a helyi kontextushoz és nyelvekhez igazítjuk, ezzel is növelve a kampány sikerességét és az IHRA oktatási anyagok helyi szintű népszerűsítését.

  1. Partnerek továbbképzése

A projektben résztvevő partnereknek és az általuk bevont tanároknak képzést nyújtunk a digitális archívumok használatáról, a tanúvallomások órai anyagba való beépítéséről. A képzés résztvevői megtanulják használni az IWitness oktatási platformot, és olyan órai anyagok fejlesztését, amelyek illeszkednek a helyi igényekhez és oktatási környezethez.

  1. Új IWitness tanulási modulok fejlesztése és tesztelése

A projekt keretében bővül az IWitness digitális tanulási platform. Az új modulok négy fő témára összpontosítanak: holokauszt-torzítás és diszkrimináció, antiszemitizmus, a tények védelme és médiatudatosság. Ezek az anyagok fejlesztik a tanulók kritikus gondolkozását és a történelmi tudatosságát. Az újonnan fejlesztett modulokat tanárokkal és diákokkal is teszteljük. A tesztelési folyamat során gyűjtött visszajelzések lehetővé teszik a modulok további finomítását, hogy azokat a lehető leghatékonyabban lehessen felhasználni az oktatásban.

  1. Interaktív tanulási élmény biztosítása

A projekt célja, hogy magával ragadó, részvételen alapuló tanulási tapasztalatot biztosítson a tanulók számára.

 

 

Partnerség

Zachor Foundation (Magyarország) – A projekt koordinátora

Aristotle University of Thessaloniki (Görögország)

The University of Florence (Olaszország)

The School of Arts and Humanities of the University of Lisbon (Portugália)

Consiglio Nazionale delle Ricerche (Olaszország)

HÉTFA Kutatóintézet (Magyarország)

 

 

 

A projekt közösségi média oldalai:

Facebook: https://www.facebook.com/deconstructproject/

Instagram: https://www.instagram.com/deconstruct_project/

 

A #ProtectTheFact, vagyis #VéddATényeket kampány anyagai magyarul elérhetők a kampány Facebook oldalán. A kampány az Európai Bizottság, a Nemzetközi Holokauszt Emlékezet Szövetség (IHRA), az OSCE/ODIHR, az ENSZ és az UNESCO közös nemzetközi kezdeményezése, melynek magyarországi partnere a Zachor Alapítvány. Célja, hogy felhívja a figyelmet a holokauszttorzításra, annak felismerésére és az ellene való fellépésre.

 

 

 

                    

 

A DECONSTRUCT projekttel kapcsolatos híreink:

A HÉTFA munkatársai Thesszalonikiben részt vettek a DECONSTRUCT projekt indító rendezvényén

Edisonplatform Díjat kapott a Zachor Alapítvány, a HÉTFA projektpartnere