Társadalmi felzárkózás

Munkatársaink részt vettek az ESIRA projekt norvégiai találkozóján

Munkatársaink részt vettek az ESIRA projekt norvégiai találkozóján

2025. május 20-22. között került megrendezésre az ESIRA (Enhancing Social Inclusion in Rural Areas) Horizont Európa projekt harmadik találkozója Kongsvingerben (Norvégia). Az eseményt a projekt norvég partnerei, az Inland Norway University of Applied Sciences (INN) és az Innlandet Megyei Önkormányzat szervezték. A HÉTFA partnerként vesz részt a projektben, amelynek célja a társadalmi bevonás támogatása a vidéki térségekben, különös tekintettel a kiszolgáltatott helyzetben lévőkre és a szociális gazdaság területére. bővebben…

Munkatársunk előadása az ESIRA projekt első szakpolitikai workshopján

Munkatársunk előadása az ESIRA projekt első szakpolitikai workshopján

2025. április 29-én került sor az ESIRA (Enhancing Social Innovation in Rural Areas) projekt első szakpolitikai workshopjára, „Breaking the Cycle of Rural Decline” címmel. A HÉTFA partnerként vesz részt a projektben, amelynek célja a társadalmi bevonás támogatása a vidéki térségekben, különös tekintettel a kiszolgáltatott helyzetben lévőkre és a szociális gazdaság területére. A workshop során az előadók megvitatták a vidéki térségeket sújtó kihívásokat és a szociális gazdaság szerepét az inkluzívabb, ellenállóbb és virágzó közösségek építésében. Az eseményen több mint 90 résztvevő gyűlt össze Európa számos országából.

Sonia Marcos (Burgosi Egyetem), az ESIRA projekt koordinátora bemutatta a projekt célkitűzéseit, amelyek kilenc kísérleti térségben valósulnak meg. Tóth Kinga, a HÉTFA elemzési igazgatóhelyettese előadásában ismertette a projekt által érintett régiókra jellemző problémákat, mint az elöregedés, az elnéptelenedés és a közszolgáltatások korlátozott elérhetősége. A hátrányos helyzetre ható tényezőkön túl azonban hangsúlyozta a vidéki területeknek azon jellemzőit is, amelyek kedvező alapot jelentenek a szociális gazdaság fejlesztésére: az együttműködés és a közösségi alapú kezdeményezések erős hagyományait. Giulia Galera (EURICSE) előadásában rávilágított arra, hogy a szociális gazdaság hogyan tudja enyhíteni ezeket a kihívásokat, például munkahelyek teremtésével, alapvető szolgáltatások biztosításával és a társadalmi kohézió erősítésével. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a szociális gazdaság teljes potenciáljának kiaknázásához szükség van testreszabott szakpolitikákra, amelyek elismerik ezeknek a kezdeményezéseknek az értékét.

A rendezvény egy panelbeszélgetéssel zárult, amelyen Anastasia Costantini (Európai Bizottság – Foglalkoztatási, Szociális Ügyek és Társadalmi Befogadás Főigazgatósága) és Karácsony Ádám (Régiók Európai Bizottsága) vett részt. Costantini beszámolt a szociális gazdaságra vonatkozó cselekvési terv végrehajtásainak részleteiről és a közelgő félidős felülvizsgálati folyamatról. Hangsúlyozta továbbá a szociális gazdaság hozzájárulását az Európai Unió versenyképességéhez, valamint a fenntartható fejlődéshez és a jóléthez. Karácsony Ádám a Régiók Bizottságának elkötelezettségét hangsúlyozta a szociális gazdaság támogatása mellett, amely hozzájárul a vidéki térségek “maradási jogának” megteremtéséhez. Hangsúlyozta a helyi közösségek és a politikai döntéshozók közötti együttműködés szükségességét, valamint azt, hogy több uniós forrásra van szükség a szociális gazdasági kezdeményezések megvalósításának támogatására.

A workshop központi üzenete, hogy a szociális gazdaság alapvető eszköz a vidéki hanyatlás megtörésére, azonban nagyobb elismerésre és támogatásra van szüksége az európai és nemzeti politikákban. Az ESIRA projekt konzorciuma a következő hónapokban további workshopokat szervez, hogy szakpolitikai ajánlásokat dolgozzon ki a társadalmi befogadás és a szociális gazdaság fejlesztése érdekében a vidéki térségekben.

Workshopot rendeztünk “a Fiatalok Jövőjéről a vidéki térségekben” címmel Farkaslyukon

Workshopot rendeztünk “a Fiatalok Jövőjéről a vidéki térségekben” címmel Farkaslyukon

A HÉTFA az Európai Vidéki Ifjúsági Elemzőhálózat (EURYO) tagjaként és a Magyarországi Református Egyházi Segélyszervezettel együttműködve workshopot szervezett helyi fiatalokkal Farkaslyukon (Borsod vármegye). Az EURYO hálózat egy ‘Információ a Vidéki Fiatalok Jövőjéért (FYI-R)’ elnevezésű előrejelző eszközt dolgoz ki (CIG ref.18213). A workshop célja az volt, hogy a fiatalok hangját a jövőkutatás középpontjába helyezze. Ennek érdekében vidéki fiatalokkal gondolkodtunk együtt a különböző lehetséges jövőképek, azok hatásainak, valamint az ezek megvalósításához szükséges igények és erőforrások feltérképezésébe.

A „Future Youth Information for Rural areas” (FYI-R) (CIG ref.18213) a COST eszköz támogatásával az Európai Unió finanszírozásában valósul meg.

Koltai Luca bemutatta a HÉTFA társadalmi vállalkozások terén végzett kutatásait az EMES hálózatban

Koltai Luca bemutatta a HÉTFA társadalmi vállalkozások terén végzett kutatásait az EMES hálózatban

Az EMES egy olyan európai kutatási hálózat, amelynek célja hogy fokozatosan felépítse és bővítse az elméleti és empirikus tudást „SE” fogalmak terén (szociális vállalkozás, szociális vállalkozói szellem, szociális gazdaság, szolidáris gazdaság és szociális innováció). Koltai Luca  HÉTFA társadalmi vállalkozások terén végzett kutatásait mutatta be a hálózat online affinity group találkozóján, és beszélt a társadalmi és szolidáris gazdaság vidéki perspektíváról Magyarországon.

 

 

Humánfejlesztés-politika Magyarországon

Humánfejlesztés-politika Magyarországon

Szerzők: Balás Gábor – Borbás Gabriella – Jakab Gábor – Koltai Luca – Kondor Zsuzsanna – Kovács István Vilmos – Ruszkai Zsolt – Sziklai István

Társszerkesztő: Csite András, Schanda Tamás János

Közreműködött: Hunya Balázs és Kiss Csaba

Megjelenés éve: 2018 bővebben…